Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polski Cukier chce do Ameryki

07 maja 2009 | Ekonomia | Magdalena Kozmana
Najwięcej dostanie Krajowa Spółka Cukrowa. Polskie firmy dotąd musiały obawiać się o zbyt cukru, teraz muszą szukać go za granicą. Na krajowym rynku brakuje ok. 200 tys. ton.
źródło: Rzeczpospolita
Najwięcej dostanie Krajowa Spółka Cukrowa. Polskie firmy dotąd musiały obawiać się o zbyt cukru, teraz muszą szukać go za granicą. Na krajowym rynku brakuje ok. 200 tys. ton.
Marcin Kulicki
źródło: Rzeczpospolita
Marcin Kulicki

Spółka zainwestuje w Ameryce Południowej lub na Bałkanach. Ekspansje sfinansuje z unijnych rekompensat. Firmy z branży dostaną w czerwcu 300 mln euro

W przyszłym miesiącu polskie cukrownie i plantatorzy buraków dostaną ok. 300 mln euro rekompensat za rezygnację z części produkcji. Komisja Europejska zgodziła się, by kwota wpłynęła w jednej transzy. Cukrownie już zaczęły wydawać pieniądze.

Krajowa Spółka Cukrowa, która ma limit produkcji 550 tys. ton cukru, buduje nowy silos w Werbkowicach i modernizuje linię produkcyjną w Kluczewie. Ale na obie inwestycje wyda tylko 40 mln zł, podczas gdy z budżetu UE dostaje ponad 80 mln euro. Firma ocenia, że ok. 30 mln euro pochłoną koszty związane z zamykaniem trzech cukrowni. Resztę spółka może przeznaczyć na inwestycje.

Nowy zarząd wybrany w lutym przygotowuje kilka scenariuszy. – Rozważamy ekspansję do Ameryki Południowej. Nie byłaby to duża inwestycja, potrzebujemy 150 – 200 tys. ton cukru, może to oznaczać zakup dwóch niewielkich cukrowni – mówi „Rz” Marcin Kulicki, prezes KSC.

Zaznacza, że każdy duży koncern europejski ma przyczółek w krajach produkujących cukier z trzciny...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8311

Spis treści
Zamów abonament