Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Cieplej z Rosją?

07 maja 2009 | Świat | Piotr Kościński Justyna Prus
– To był dobry dzień dla relacji polsko-rosyjskich – przekonywał Radosław Sikorski po spotkaniu z Siergiejem Ławrowem (fot: Sergej Ilnitsky)
źródło: PAP/EPA
– To był dobry dzień dla relacji polsko-rosyjskich – przekonywał Radosław Sikorski po spotkaniu z Siergiejem Ławrowem (fot: Sergej Ilnitsky)

Chociaż obie strony prześcigały się w zapewnieniach o poprawie stosunków, wizyta Władimira Putina w Polsce nie została jednoznacznie potwierdzona

– Łączą nas normalne, dynamicznie rozwijające się stosunki, w których nie można mówić o skokach czy przełomach

– tak Radosław Sikorski charakteryzował wczoraj w Moskwie obecny stan współpracy między Polską a Rosją. Ale też, jak podkreślił, właśnie teraz „uruchomione zostały mechanizmy strategicznej współpracy” – wznowienie prac komitetu ds. strategii (wczorajsze posiedzenie było pierwszym od czterech lat) i zapowiadane na maj obrady forum obywatelskiego i grupy ds. trudnych.

– Obie strony chcą poprawy klimatu stosunków dwustronnych – zapewniał minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow. – Jesteśmy zadowoleni, że pomimo znanych, głównie subiektywnych, rozbieżności rząd Donalda Tuska realizuje politykę zmierzającą do poprawy naszych stosunków – mówił.

Zdaniem Borysa Frumkina z Instytutu Gospodarki Rosyjskiej Akademii Nauk można mówić o poprawie klimatu. – Oprócz tradycyjnych słów i gestów było tam coś więcej. Ruszają kolejne inicjatywy, wspólne fora, z obu stron widać wolę współpracy – powiedział „Rz”.

Sikorski podkreślił, że symbolicznym zakończeniem procesu normalizacji byłaby wizyta premiera Władimira Putina w Polsce. Strona polska mówi nieoficjalnie, że Rosjanie zgodzili się na przyjazd premiera 1 września do Gdańska. – Nie ma żadnych przeszkód, chodzi jedynie o dopracowanie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8311

Spis treści
Zamów abonament