Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

O zwolnieniu nie decyduje status operatora, tylko charakter świadczonej przez niego usługi

07 maja 2009 | Dobra firma | Wojciech Śliż Juliusz Makarewicz

Zwolnienie z VAT dla powszechnych usług pocztowych stosuje się niezależnie od statusu operatora (publiczny czy prywatny) i dotyczy ono wyłącznie tych usług i dostaw towarów z nimi związanych

Tak wynika z wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z 23 kwietnia 2009 r. w sprawie C-357/07 (spór między TNT Post UK a Commissioners of Her Majesty’s Revenue and Customs, przy udziale Royal Mail Group Ltd).

Zwolnienie z dyrektywy

Spór powstał na tle art. 13 część A ust. 1 lit. a) VI dyrektywy VAT, zgodnie z którym państwa członkowskie zwalniają z podatku świadczenie usług przez publiczne służby pocztowe i dostawy towarów z nimi związane, z wyjątkiem transportu osób i usług telekomunikacyjnych.

Pytanie prejudycjalne do ETS dotyczyło kwestii prawidłowej interpretacji pojęcia „publiczne służby pocztowe” w rozumieniu przepisów tzw. dyrektywy pocztowej (z 15 grudnia 1997 r., zmienionej dyrektywą 2002/39/WE z 10 czerwca 2002 r.), jak również ustalenia zakresu przedmiotowego zwolnienia usług świadczonych przez te służby.

Zdaniem TNT, ze względu na liberalizację rynku pocztowego w Wielkiej Brytanii, spółki, w tym TNT, które uzyskały zezwolenie na świadczenie usług...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8311

Spis treści
Zamów abonament