Nie odliczyłeś VAT, ale wnosisz aport, masz prawo do korekty
Skutkiem likwidacji zwolnienia z VAT obejmującego aporty jest możliwość korekty VAT nieodliczonego przy zakupie lub wytworzeniu składników majątku wnoszonych jako wkład do spółki
Jest to szczególnie ważne dla gmin realizujących w ostatnich latach inwestycje w infrastrukturze komunalnej, które miały być następnie wnoszone aportem do spółek komunalnych. Ponieważ zakładano, że inwestycje te posłużą czynności zwolnionej od podatku (czyli aportowi), a u podatnika (w gminie) nie wystąpi w związku z tym sprzedaż opodatkowana, nie był odliczany podatek naliczony.
Zmiana prawa do odliczenia
Czy możliwa jest teraz korekta odliczeń? Niewątpliwie tak. Zmienia się bowiem prawo do odliczenia. Do niedawna prawo to nie przysługiwało (ponieważ aport był zwolniony od podatku), a obecnie podatnik je uzyskał (wskutek zmiany przepisów prawa).
Prawo do korekty wynika w tym wypadku z art. 91 ust. 7 ustawy o VAT. Przepis ten wskazuje, że gdy u podatnika niestosującego odliczeń częściowych zmieni się prawo do odliczenia (także w ten sposób, że dotychczas nie przysługiwało, a teraz zacznie przysługiwać), możliwe jest sporządzenie korekty.
Gmina działała jako podatnik
Gmina dokonująca zakupów z przeznaczeniem ich na cele aportu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta