Biznes pod parasolem wymaga zezwoleń
Otwarcie letniego ogródka gastronomicznego nie wymaga zbyt dużych nakładów finansowych. Trzeba jednak spełnić wymagania wynikające z wielu ustaw i odwiedzić kilka urzędów
Zacząć trzeba od zarejestrowania działalności. Nie da się prowadzić takiego biznesu bez wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, ewentualnie Krajowego Rejestru Sądowego. Teoretycznie można rozpocząć działalność od razu po jej zarejestrowaniu w jednym okienku, ale nie wolno zapomnieć o wcześniejszym zgłoszeniu VAT. Nie obędzie się też bez kontaktu z ZUS. Przedsiębiorca ma bowiem obowiązek dokonać zgłoszeń do ubezpieczeń, w tym siebie, a tego w gminie nie załatwi. Zainteresowany wypełnia druki ZUS ZUA lub ZUS ZZA.
Konieczna cierpliwość
Wymagania dotyczące otwarcia lokalu pod chmurką różnią się od siebie w poszczególnych miastach. Dlatego o to, co jest potrzebne, najlepiej pytać w swoich urzędach. Większość przedsiębiorców chce lokalizować ogródki na ulicznych chodnikach bądź placach, bo tam mogą liczyć na większe zainteresowanie klientów. Procedura uzyskiwania zezwolenia jest na ogół dość skomplikowana i może potrwać kilka tygodni, a nawet miesięcy. Są gminy, które wymagają złożenia wniosku nawet na trzy miesiące naprzód. Inne załatwiają sprawę w ciągu dwóch tygodni, a nawet szybciej.
Zajęcie pasa drogowego
W Poznaniu zainteresowana sezonową gastronomią osoba składa wniosek do Zarządu Dróg Miejskich o wydanie zezwolenia na umieszczenie w pasie drogowym drogi publicznej obiektu handlowego (w Internecie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta