Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Lewicowy rok liturgiczny

29 czerwca 2009 | Publicystyka, Opinie | Bogdan Dziobkowski
Lewicowość według polskiej lewicy sprowadza się do regularnego uczestniczenia w manifach, pochodach pierwszomajowych czy paradach równości – uważa publicysta. Na zdjęciu Joanna Senyszyn (SLD) na Paradzie Równości w 2006 r.
autor zdjęcia: Seweryn Sołtys
źródło: Fotorzepa
Lewicowość według polskiej lewicy sprowadza się do regularnego uczestniczenia w manifach, pochodach pierwszomajowych czy paradach równości – uważa publicysta. Na zdjęciu Joanna Senyszyn (SLD) na Paradzie Równości w 2006 r.
Bogdan Dziobkowski
autor zdjęcia: Radek Pasterski
źródło: Fotorzepa
Bogdan Dziobkowski

Tęskni za kultem i rytuałami. Ma swoje święta, swoich męczenników, zbiór ksiąg objawionych i proroków wieszczących rychłe osiągnięcie ziemi obiecanej. Kto? Polska lewica, która praktykuje, ale nie wierzy – pisze filozof i publicysta

Pochmurne sobotnie popołudnie. Przez centrum Warszawy sunie w kierunku Sejmu kilkusetosobowy, barwny korowód. Jego uczestnicy powiewają tęczowymi flagami, niosą transparenty z hasłami wzywającymi do zalegalizowania związków partnerskich, skandują: „Nie ma wolności bez równości”. Dobiegająca z towarzyszących pochodowi platform głośna muzyka potęguje atmosferę radosnej zabawy. W tłumie widać znane twarze. Wśród nich jest m.in. Joanna Senyszyn z SLD. To maszeruje polska lewica.

Quasi-religia

Warszawska Parada Równości, która w tym roku odbyła się już po raz ósmy, na trwałe wpisała się w ukształtowany w ostatnich latach swoisty lewicowy rok liturgiczny. Najważniejsze jego elementy to, obok wspomnianej parady, odbywające się 8 marca manify i pierwszomajowe pochody.

Lewica próbuje też wykreować swoich świętych. Obecnie kandydatką do wyniesienia na ołtarze jest znana męczennica Barbara Blida. W drugą rocznicę śmierci byłej posłanki SLD przed domem jej rzekomego oprawcy Zbigniewa Ziobry demonstrowała grupa wrażliwej młodzieży. Na razie była nieliczna, ale z pewnością w kolejnych latach będzie ich więcej.

Gdy dodamy do tego proroków wieszczących rychłe osiągnięcie przez ludzkość socjalistycznej ziemi obiecanej (Slavoj Žižek) i zbiór świętych ksiąg zawierających niepodlegające dyskusji prawdy objawione (dzieła Marksa, Engelsa i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8356

Spis treści
Zamów abonament