Zamiast wyposażenia czasem warto mieć środek trwały
Przepisy pozwalają na to, by w niektórych przypadkach to podatnik decydował o tym, czy zakwalifikować składnik majątku do środków trwałych, czy do wyposażenia. Warto z tego korzystać, bo czasami ze względów podatkowych lepiej mieć na stanie środek trwały niż wyposażenie
Reguły kwalifikowania przez przedsiębiorców prowadzących księgę przychodów i rozchodów składników majątku do środków trwałych bądź do wyposażenia są precyzyjne, lecz pozwalają na pewne odstępstwa. W większości wypadków to wola podatnika będzie decydowała, czy to, co nabył, będzie środkiem trwałym, czy wyposażeniem.
Definicja z ustawy i z rozporządzenia
Jak wynika ze słowniczka pojęć znajdującego się w rozporządzeniu ministra finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, wyposażenie to rzeczowe składniki majątku, związane z wykonywaną działalnością, niezaliczone, zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym, do środków trwałych.
Natomiast środki trwałe w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym to budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością, maszyny, urządzenia i środki transportu oraz inne przedmioty, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta