Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Lepiej obniżyć czynsz, niż stracić najemcę

29 czerwca 2009 | Ekonomia | Grażyna Błaszczak
Stopy zwrotu z inwestycji biurowych
źródło: Rzeczpospolita
Stopy zwrotu z inwestycji biurowych
Czynsze wywoławcze w biurowcach
źródło: Rzeczpospolita
Czynsze wywoławcze w biurowcach

Warunki na rynku dyktują dziś najemcy. Deweloperzy kończący budowę biurowców lub właściciele starszych budynków, w których kończą się umowy najmu, będą musieli być bardziej elastyczni niż rok temu. Inaczej ich biura będą puste. Stawki transakcyjne są niższe od wywoławczych nawet o 30 proc.

– Wśród właścicieli biurowców panuje duża konkurencja. Dlatego wolą obniżyć cenę wynajmu, niż stracić klienta. Negocjowane są nie tylko wysokość czynszu oraz opłat eksploatacyjnych, a także inne elementy umowy najmu, takie jak gwarancje, sposoby i terminy płatności, waluta – wyjaśnia Kinga Barchoń z firmy doradczej PricewaterhouseCoopers.

Jej zdaniem w szczególnie dobrej sytuacji do negocjacji są najemcy podpisujący nową długoterminową umowę najmu lub ją przedłużający. Ważna również jest powierzchnia najmu – im większa, tym na większy rabat można liczyć.

I nas dotknęło

– Spowolnienie ekonomiczne, jakie obserwujemy od końca 2008 r. w Polsce, poważnie wpłynęło na rozwój rynku biurowego. Z jednej strony ograniczyło podaż, natomiast z drugiej – powstrzymało popyt na nowe powierzchnie biurowe – mówi Joanna Mroczek, dyrektor działu badań rynku w firmie CB Richard Ellis.

Jej zdaniem w stosunku do poprzedniego roku trend rynkowy całkowicie się zmienił. Obecnie mamy rynek najemcy.

Z opinią, że światowy kryzys odbił się na naszym rynku biurowym, zgadza się Dorota Ejsmont, Associate Director z firmy King Sturge.

– W Warszawie, tak jak w miastach regionalnych, wzrósł wskaźnik powierzchni...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8356

Spis treści
Zamów abonament