Jak obliczyć podatek przy sprzedaży przedsiębiorstwa
Ponieważ sprzedaż przedsiębiorstwa nie podlega VAT, jest objęta podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Jednak specyfika tej transakcji rodzi wiele wątpliwości co do sposobu ustalenia podstawy opodatkowania oraz stawki podatku
Według stanowiska organów podatkowych można za symboliczną złotówkę nabyć zadłużone i deficytowe, lecz posiadające wartościowy majątek przedsiębiorstwo i być zobowiązanym do zapłaty podatku w wysokości sięgającej kilkuset tysięcy czy nawet kilku milionów złotych.
Zbycie przedsiębiorstwa, podobnie jak zbycie udziałów spółki, prowadzi do przejęcia przez nabywcę kontroli nad określoną działalnością. Jednak obie te transakcje znacząco od siebie się różnią. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, że w przypadku zakupu przedsiębiorstwa nabywca staje się bezpośrednim właścicielem aktywów (nieruchomości, zapasów, należności), przejmując (choć w ramach odrębnej czynności) zwykle również zobowiązania. Sprzedaż przedsiębiorstwa prowadzi więc do zmiany właściciela majątku i związana jest ze zmianą dłużnika. Z kolei zbycie udziałów powoduje, że zmienia się właściciel spółki, nie zachodzą natomiast zmiany właścicielskie w odniesieniu do jej majątku, nie zmienia się również dłużnik zobowiązań zaciągniętych przez spółkę.
Zbycie przedsiębiorstwa może rodzić pewne korzyści podatkowe. Taką korzyścią może być rozliczenie strat podatkowych przez spółkę zbywającą swoje przedsiębiorstwo. Warto również zwrócić uwagę na możliwość ograniczenia odpowiedzialności nabywcy za zobowiązania podatkowe dotyczące nabywanego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta