Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Podwodne atrakcje polskiego Bałtyku

20 sierpnia 2009 | Kraj | Piotr Kobalczyk
Ponad 70-metrowy transportowiec parowy „Mt. Vernon” leży na głębokości 28 metrów. Zatonął z nieznanych przyczyn w 1947 r.  Polscy nurkowie odkryli wrak w 1997 r.
źródło: Rzeczpospolita
Ponad 70-metrowy transportowiec parowy „Mt. Vernon” leży na głębokości 28 metrów. Zatonął z nieznanych przyczyn w 1947 r. Polscy nurkowie odkryli wrak w 1997 r.
Najwięcej wraków osiadło między Łebą a Sopotem
źródło: Rzeczpospolita
Najwięcej wraków osiadło między Łebą a Sopotem

Dwa tysiące wraków. Zatopiona na Helu „Bryza” przypomniała, że dno naszego morza to raj dla poszukiwaczy przygód

Dotąd statki zatapiano po to, by się ich pozbyć, zwykle odbywało się to bez rozgłosu. Z kutrem łącznikowym K-18 było inaczej. Stara wojskowa „Bryza” to pierwszy w Polsce statek, który zatopiono w celach komercyjnych. W niedzielę powędrował na dno przy błysku fleszy i w obecności VIP-ów z prezydentową Marią Kaczyńską na czele. Teraz „Bryza” ma być obiektem rekreacyjnych nurkowań. Ukryto w niej 99 numerowanych pamiątkowych medali.

Podczas zatapiania „Bryzy” pod wodę zeszli nawet włodarze Helu: burmistrz Jarosław Pałkowski i sekretarz Marek Dykta (obaj przeszli specjalne szkolenie). Jak zauważył „Dziennik Bałtycki”, chcieli w ten sposób „naocznie sprawdzić, w co – dosłownie – utopili pieniądze”. Bo to właśnie samorząd Helu wyłożył 200 tys. zł na kuter i przekształcenie go w tzw. przyjazny wrak (bez elementów niebezpiecznych).

Badanie „Książkowca”

Nazajutrz podwodne badania znów były w centrum uwagi. Archeolodzy z Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku (CMM) wraz z ekipą nurków z Marynarki Wojennej wypłynęli badać prawdopodobnie XVII-wieczny wrak. „Książkowiec”, który leży na głębokości 80 m ok. 60 mil morskich na północ od Rozewia, kilka lat temu wykryły sonary geofizyków Petrobaltiku. Potem rybacy dostrzegli, że coś zahacza o sieci. Wyłowili trochę przedmiotów z pokładu, m.in. szczątki książki.

– Zachowała się okładka,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8400

Spis treści
Zamów abonament