Od darowizny firmy trzeba zapłacić PCC, jeśli obdarowany przejmuje długi darczyńcy
Umowy darowizny mające za przedmiot przedsiębiorstwo, nieobjęte VAT, mogą podlegać podatkowi od czynności cywilnoprawnych
Przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku (art. 888 § 1 kodeksu cywilnego, dalej k.c.). Darowizna przedsiębiorstwa ma miejsce najczęściej między członkami najbliższej rodziny, np. gdy rodzic w związku z przejściem na emeryturę przekazuje synowi lub córce prowadzoną przez siebie firmę.
Nie ma VAT, a więc jest PCC
Skoro transakcja zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej jego części nie podlega VAT (co wynika wyraźnie z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT), więc nie znajdzie tu zastosowania wyłączenie, o którym mowa w art. 2 pkt 4 ustawy o PCC, zgodnie z którym nie podlegają PCC czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest:
- opodatkowana VAT,
- zwolniona z tego podatku (z pewnymi wyjątkami).
Podatek tylko w razie przejęcia długów i ciężarów
W myśl art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. d ustawy o PCC temu podatkowi podlegają umowy darowizny w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy. Zatem, jeżeli z darowizną nie jest związany żaden dług i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta