Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Fiskusowi można czasem odmówić osobistego stawiennictwa

20 sierpnia 2009 | Gazeta prawa i podatków | Izabela Lewandowska

Gdy działania urzędu skarbowego dotyczą nas bezpośrednio, jeśli mamy status strony, możemy odmówić osobistego stawienia się na przesłuchanie

W innych sytuacjach, jeśli urząd skarbowy czy inny organ podatkowy chce, byśmy osobiście stawili się w jego siedzibie, to zasadniczo nie możemy odmówić. Dotyczy to wezwania dla złożenia wyjaśnień, zeznań lub dokonania określonej czynności osobiście. W ordynacji wskazano jednak sytuacje, kiedy odmowa będzie usprawiedliwiona.

Obowiązek osobistego stawiennictwa odnosi się nie tylko do podatników, ale i do płatników, inkasentów, a także innych osób, w tym świadka, biegłego. Takie wezwanie przyjść może z urzędu skarbowego i urzędu kontroli skarbowej (w I instancji), izby skarbowej (w II instancji), a w odniesieniu do tzw. podatków samorządowych (np. od nieruchomości, rolnego) – wójta, burmistrza, prezydent miasta (w I instancji) i samorządowego kolegium odwoławczego (jako II instancja).

Przede wszystkim na piśmie

Osobiste stawiennictwo oznacza, że nie można po otrzymaniu wezwania wyręczyć się pełnomocnikiem czy ograniczyć się do pisemnych wyjaśnień. Jednakże fiskus może nas wezwać tylko gdy jest to niezbędne do wyjaśniania stanu faktycznego lub rozstrzygnięcia sprawy. Nie powinien więc domagać się osobistego stawiennictwa dla dostarczenia danych, które są dla niego dostępne na podstawie deklaracji i zeznań podatkowych (PIT, VAT itd.).

Możliwość wezwania do osobistego stawiennictwa wchodzi w rachubę w związku z:

- konkretnym,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8400

Spis treści
Zamów abonament