Lojalkę zmienimy za zgodą byłego pracownika
Szef nie może przez wypowiedzenie zmieniające zmodyfikować treści umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy. Umowa ta nie stanowi bowiem elementu angażu
Pracodawca może z pracownikiem mającym dostęp do szczególnie istotnych danych, których ujawnienie mogłoby narazić go na straty, zawrzeć umowę o zakazie konkurencji po ustaniu zatrudnienia (art. 1012 § 1 k.p.).
Zakaz ten może zatem dotyczyć tylko pracowników mających dostęp do istotnych i poufnych informacji pracodawcy, które nie powinny się dostać do wiadomości osób postronnych, gdyż mogłoby to wyrządzić pracodawcy szkodę. Mogą to być np. informacje o planach inwestycyjnych firmy czy o stosowanych przez nią technologiach produkcji.
Koniecznie na piśmie
Umowa o zakazie konkurencji musi być sporządzona w formie pisemnej pod rygorem nieważności. Także zmiana postanowień tej umowy wymaga pod rygorem nieważności zachowania formy pisemnej (wyrok SN z 16 maja 2001 r., I PKN 402/00). W jej treści pracownik zobowiązuje się nie prowadzić działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy ani nie świadczyć pracy w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta