Naprawa auta dla zagranicznego klienta bez VAT w Polsce
VAT od usług na majątku ruchomym, mimo że faktycznie zostały wykonane w Polsce, może być – przy spełnieniu pewnych warunków – rozliczony w innym kraju unijnym przez usługobiorcę
– Jestem właścicielem warsztatu w rejonie przygranicznym. Zdarza się, że naprawiamy samochody klientów z Niemiec. Czy usługi te powinny być opodatkowane VAT? Jak traktować zużyte części do tych napraw? – pyta czytelnik DF.
Usługi naprawy samochodów klientów z innych krajów Unii Europejskiej są usługami na ruchomym majątku rzeczowym. Wprawdzie przepisy nie definiują pojęcia „ruchomy majątek rzeczowy”, niemniej samochód jako przedmiot materialny należy zaliczyć do ruchomości i jest on składnikiem majątkowym. Zgodnie z art. 45 kodeksu cywilnego rzeczami są tylko przedmioty materialne.
Kto opodatkuje
Zasadniczo miejscem świadczenia a więc i opodatkowania tych usług jest państwo, w którym są one faktycznie świadczone (art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d ustawy o VAT). Jeżeli jednak klient poda swój numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby VAT lub podatku od wartości dodanej na terytorium innego państwa członkowskiego, to miejscem opodatkowania tej usługi będzie to państwo. Tak wynika z art. 28 ust. 7 ustawy o VAT.
Zatem usługa naprawy samochodu klienta z Niemiec nie będzie opodatkowana w Polsce, jeżeli poda on wykonującemu tę usługę numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby VAT w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta