Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zasiłek macierzyński także dla bizneswoman

20 sierpnia 2009 | Gazeta prawa i podatków | Artur Jezierski

Od marca prowadzę własną działalność gospodarczą. Z tego tytułu podlegałam dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu. Jestem w ostatnim miesiącu ciąży. Czy będę miała prawo do zasiłku macierzyńskiego po urodzeniu dziecka?

Tak. Takie prawo będzie przysługiwało czytelniczce, ponieważ podlega nieobowiązkowemu ubezpieczeniu chorobowemu. Zasada jest taka, że do zasiłku chorobowego osoba prowadząca działalność gospodarczą nabywa prawo dopiero po upływie 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego. Taki warunek spełnia też czytelniczka, o ile od razu po otwarciu własnej firmy zgłosiła się do ubezpieczenia chorobowego. Nawet jeśli tak nie było, to i tak może liczyć na to, że otrzyma zasiłek macierzyński. A to dlatego, że świadczenie to przysługuje bez tzw. okresu wyczekiwania. Do otrzymania zasiłku czytelniczce potrzebny będzie opis skrócony aktu urodzenia potomka. Nie obejdzie się także bez zaświadczenia płatnika składek – chodzi o druk ZUS Z-3a. Dokumenty te trzeba złożyć w oddziale ZUS właściwym ze względu na siedzibę płatnika składek. Podstawa prawna:

– ustawa z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU nr 60, poz. 636 ze zm.)

Brak okładki

Wydanie: 8400

Spis treści
Zamów abonament