Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co powinieneś wiedzieć, nim ulokujesz oszczędności

22 października 2009 | Moje Pieniądze | Piotr Ceregra

W skrócie prospektu informacyjnego muszą się znaleźć wszystkie podstawowe informacje na temat strategii lokowania środków, kosztów i zasad obrotu jednostkami uczestnictwa

Prospekt informacyjny funduszu inwestycyjnego to sążnisty dokument, który dla początkującego inwestora może być całkowicie niezrozumiały. Jest napisany trudnym językiem, a do tego odstrasza samą objętością. Dlatego mało kto przed zakupem jednostek podejmuje się jego lektury.

Na szczęście obowiązujące od stycznia tego roku rozporządzenie ministra finansów nakazuje towarzystwom funduszy inwestycyjnych (TFI) publikowanie także uproszczonego dokumentu dla mniej wtajemniczonych, czyli skrótu prospektu. Dalej nie jest to prosta i zrozumiała dla każdego ulotka reklamowa, tylko kilka czy kilkanaście stron dość fachowego tekstu. Warto go przeczytać nawet wtedy, gdy nasza wiedza o finansach jest skromna.

Rozporządzenie bardzo szczegółowo określa, jakie informacje muszą się znaleźć w skrócie prospektu. W najważniejszej dla inwestora części „Dane o funduszu” wyszczególniono aż 13 obowiązkowych punktów. Przed wpłaceniem pieniędzy dobrze jest przeczytać ten dokument w całości. Podpowiadamy, które punkty są kluczowe dla zrozumienia ryzyka związanego z inwestycją i oszacowania możliwej do osiągnięcia stopy zwrotu.

Punkty podajemy z taką numeracją, z jaką zostały wskazane w rozporządzeniu. Trzeba jednak liczyć się z tym, że w skrócie prospektu mogą być oznaczone inaczej, zwłaszcza wtedy, gdy jest to dokument przybliżający fundusz z wieloma subfunduszami. Wówczas...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8454

Spis treści
Zamów abonament