Wśród łanów jęczmienia
Było o gryce w kresowej kuchni, musi więc też być o jęczmieniu. Jest on jedną z najdawniej kultywowanych roślin – ślady najstarszych upraw odkryto na Bliskim Wschodzie, pochodzą aż z siódmego tysiąclecia przed naszą erą.
Krótki okres wegetacji (90 dni) sprawił, że jęczmień znakomicie przyjął się chłodniejszych strefach półkuli północnej, czyli także u nas.
Prócz tego, że z jęczmienia produkuje się kilka odmian kasz, jest on także jednym z podstawowych składników piwa, jako że robi się z niego słód browarniczy. Wykorzystywany jest także jako roślina pastewna. Do produkcji chleba mąka jęczmienna się raczej nie nadaje, jako że nie zawiera glutenu. Na Kresach stanowił składnik niemal nieskończonej ilości potraw.
Legendarnym wręcz przysmakiem na Żmudzi było szupienie. Według Glogera „tak zwano na Żmudzi kaszę jęczmienną lub groch utarty, okraszone słoniną, a zwłaszcza wieprzowym ogonem”. Leon...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta