Podczas wypowiedzenia nie trzeba pracować
Szef, który rozstaje się z podwładnym i nie chce, aby przychodził do firmy do końca okresu wypowiedzenia, może go zwolnić z obowiązku świadczenia pracy. Adnotacja o tym jednak nie powinna być umieszczona w świadectwie pracy
Nieobecność pracownika spowodowana zwolnieniem go z obowiązku świadczenia pracy jest usprawiedliwiona. I – co więcej – płatna. Powinna też w taki sposób zostać odnotowana w karcie ewidencji czasu pracy podwładnego. Jeden z naszych czytelników był ciekaw, czy adnotacje o tym może umieścić w świadectwie pracy zatrudnionego, z którym się rozstaje, a którego nie chciał widzieć w firmie w okresie wypowiedzenia. Odpowiedź jest prosta. Nie ma podstawy prawnej ku temu, aby w takim dokumencie umieszczać informację o zwolnieniu pracownika z obowiązku świadczenia pracy, a zatem nie można tego zrobić.
Możliwe adnotacje
Kodeks pracy w art. 97 § 2 wskazuje, że w świadectwie pracy należy podać...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta