Komu ZUS może darować składki
Jednoosobowy przedsiębiorca, który popadł w poważne tarapaty, może wystąpić o umorzenie należności składkowych. Jest to dopuszczalne nawet wtedy, gdy nie zachodzi ich całkowita nieściągalność
Umorzenie składek to zawsze wyjątkowa sytuacja. Zasadniczo ZUS może umorzyć w całości lub w części należności składkowe w przypadku ich całkowitej nieściągalności. Art. 28 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2007 nr 11, poz. 74 ze zm.) precyzuje, o jakie przypadki chodzi.
To sytuacje, w których nie ma żadnego majątku, z którego składki można by ściągnąć, a dłużnik zmarł, sąd oddalił wniosek o ogłoszenie upadłości, nastąpiło zaprzestanie prowadzenia działalności gospodarczej. Nieściągalność zachodzi także wówczas, gdy nie nastąpiło zaspokojenie należności w zakończonym postępowaniu likwidacyjnym, wysokość nieopłaconej składki nie przekracza kosztów upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym lub jest oczywiste, że w takim postępowaniu nie uzyska się kwot przekraczających wydatki egzekucyjne. Dodajmy, że możliwość umorzenia dotyczy wyłącznie części składek finansowanych przez płatnika.
Nie tylko płatnik
Względniejsze zasady umarzania składek dotyczą osób, które są jednocześnie ubezpieczonym i płatnikiem, czyli np. jednoosobowych przedsiębiorców. Podkreślmy, że uprawnienie to jest ograniczone do osób opłacających składki na własne ubezpieczenia. Ich należności w uzasadnionych przypadkach mogą być umarzane pomimo braku ich całkowitej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta