Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Znamy przepis na geniusza

22 października 2009 | Nauka | Izabela Filc-Redlińska
źródło: Fotorzepa
John Medina 12 sposobów  na supermózg Prószyński i S-ka Warszawa 2009
źródło: Rzeczpospolita
John Medina 12 sposobów na supermózg Prószyński i S-ka Warszawa 2009

Neurologia. Jak poprawić inteligencję? Zwiększając aktywność jednego genu. Udało się tego dokonać u szczura

Wabi się Hobbie-J. Na pierwszy rzut oka wygląda niczym zwykły, biało-czarny gryzoń. Tyle tylko, że inne szczury mogłyby pozazdrościć mu bystrości umysłu. Dzięki zabiegom amerykańsko-chińskiego zespołu naukowców mózg Hobbiego-J działa sprawniej niż zwykłych gryzoni. Nawet tych ze szczepu Long Evans, z którego wywodzą się najbardziej błyskotliwe wśród tych zwierząt. Jak to możliwe?

Omnibus z kreskówki

Szczurza superinteligencja jest skutkiem nadekspresji jednego z genów, dzięki czemu komunikacja między komórkami w jego mózgu trwa o ułamek sekundy dłużej. W efekcie pamięć Hobbiego-J jest bardziej trwała. Dłużej może się w niej zachować wspomnienie o zabawce, której używał. Zmodyfikowany gryzoń jest też znacznie lepszy od swoich naturalnie wyhodowanych krewniaków w wykonywaniu bardziej skomplikowanych zadań. Łatwiej przychodzi mu na przykład zapamiętanie drogi, którą ostatnio przeszedł, by znaleźć czekoladowy przysmak. – To tak, jakbyśmy wzięli bardzo dobrego koszykarza, takiego jak Michael Jordan, i stworzyli z niego super Michaela Jordana – na temat udoskonalenia Hobbiego-J mówi Deheng Wang, pierwszy autor tekstu poświęconego badaniom nad transgenicznym szczurem, jaki pojawił się na łamach „PLoS One”. Uczony związany jest z dwoma uczelniami, z których pochodzą także współautorzy tekstu i zarazem projektu – dr Joe...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8454

Spis treści
Zamów abonament