Trudno udzielić wolnego za zajęcia w szóstym dniu
Jeśli podwładny realizował zadania w czasie wolnym, to po ich zleceniu i zrekompensowaniu wracamy do przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy
Pracownikowi, który ze względu na okoliczności przewidziane w art. 151 § 1 kodeksu pracy. wykonywał pracę w dniu wolnym od pracy wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, przysługuje w zamian inny dzień wolny od zajęć udzielony do końca okresu rozliczeniowego w terminie z nim uzgodnionym. Tak stanowi art. 1513 k.p.
Zlecenie pracownikowi zadań w dniu wolnym wynikającym z przeciętnie pięciodniowego tygodnia jest pracą w godzinach nadliczbowych (średniotygodniowych), a pracownik nie może odmówić zajęć w tym dniu (zob. wyrok Sądu Najwyższego z 19 lutego 1987 r., I PR 6/87).
Zasada złamana
W podstawowym systemie czasu pracy zlecenie pracy w szóstym dniu łamie zasadę przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy wyrażoną w art. 129 § 1 k.p. Oczywiste jest, że w pierwszej kolejności należy dążyć do jej przywrócenia, ale art. 1513 k.p. nie daje pracodawcom takiego narzędzia. ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta