Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Do czego ma prawo właściciel oraz jak odwołać nieuczciwego gospodarza

28 października 2009 | Prawo | Renata Krupa-Dabrowska

Nie zawsze właściciele są zadowoleni z pracy zarządu. Wtedy mogą go odwołać w całości lub tylko wybranych jego członków

Nie ma instytucji, która kontrolowałaby wspólnotę oraz jej zarząd. Teoretycznie mogą to robić sami właściciele. Przepisy dają im prawo do współdziałania w zarządzie nieruchomością wspólną (art. 27 ustawy o własności lokali). Poza tym każdemu z nich przyznają prawo kontroli działalności zarządu (art. 29 ust. 3 uwl). Zdarza się, że zarząd nie chce udostępnić właścicielom ani wysłać pocztą protokołu z zebrania czy innych dokumentów dotyczących wspólnoty. Wtedy pozostaje dochodzić swoich praw na drodze sądowej.

Właściciel lokalu bez zgody wspólnoty może go wynająć lub użyczyć, obciążyć hipoteką, użytkowaniem, służebnością osobistą, sprzedać, darować oraz rozporządzić nim na wypadek śmierci. Ma prawo lokal podzielić na mniejsze lub kilka połączyć w jeden. Na tę czynność musi jednak najpierw uzyskać zgodę innych właścicieli. Nie może także działać na ich szkodę – za to grozi nawet utrata mieszkania....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8459

Spis treści
Zamów abonament