Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Z nowym pracodawcą, ale nie zawsze z socjalnym zapleczem

28 października 2009 | Dobra firma | Marta Gadomska

Choć nie jest to proste, są sposoby, by w razie transferu zakładu pracy podzielić zfśs. Zupełnie natomiast nie wiadomo, jak dokonać podziału kasy zapomogowo-pożyczkowej

Przejście zakładu pracy na nowego pracodawcę to przejęcie przez niego załogi a wraz z nią uprawnień i obowiązków, które jej przysługują. Tak stanowi art. 231 k.p. Wynika z niego, że nowy szef może przejąć firmę w całości lub w części, stając się właścicielem lub współwłaścicielem jej majątku oraz następcą w stosunkach pracy przechodzących do niego podwładnych. Oprócz pracowników przejmuje bowiem nieruchomości‚ środki trwałe oraz aktywa i zobowiązania zakładu. Nie oznacza to jednak, że jest zobligowany do kontynuowania dotychczasowego profilu działalności. Potwierdził to Sąd Najwyższy w wyroku z 3 czerwca 1998 r. (I PKN 159/98).

Transfer następuje z chwilą faktycznego przejęcia firmy. Od tego czasu kto inny ponosi odpowiedzialność za zobowiązania zakładu pracy. Nowy pracodawca tylko wtedy, gdy przejął ją w całości. Jeżeli natomiast stał się właścicielem tylko części przedsiębiorstwa, odpowiada solidarnie ze swoim poprzednikiem. Takie są ogólne zasady.

Nie ma problemu, gdy nowy pracodawca przejmuje cały zakład pracy, bo wraz z nim nabywa cały majątek. Gorzej, gdy staje się właścicielem tylko części firmy. Ta sytuacja rodzi liczne wątpliwości, głównie po stronie pracowników, bo to oni się obawiają, że wraz ze zmianą pracodawcy utracą dotychczasowe przywileje. Pytają np., co z funduszem socjalnym, regulaminem wynagradzania i kasą zapomogowo-pożyczkową....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8459

Spis treści
Zamów abonament