Owce niesłusznie uznane za czarne
Bardzo ważne jest, aby wybrany przez premiera Tuska nowy szef CBA okazał się nie tylko apolityczny, lecz także rygorystyczny w swych działaniach – piszą znani lobbyści
Nie po raz pierwszy lobbing i lobbyści znaleźli się w Polsce na czołówkach gazet jako czarne owce. Spory dotyczące kontaktów między władzą a biznesem są doskonale znane wszystkim, którzy uczestniczyli w podobnych debatach, jakie przetoczyły się w ostatnich miesiącach przez Brukselę, Londyn i Waszyngton. Choć trzeba przyznać, że intensywność i poziom emocji polskiej dyskusji są nieporównywalne z tym, co się dzieje gdzie indziej.
Szkody wyrządzone reputacji
Nie zamierzamy oceniać ostatnich wydarzeń w Warszawie. Próbujemy raczej wyciągnąć wnioski dotyczące niezbędnych zmian w regulacjach prawnych i zachowaniu polityków, które umożliwią w przyszłości wypracowanie dopuszczalnej prawnie formy reprezentacji biznesu i interesów komercyjnych w demokratycznym systemie politycznym.
Przede wszystkim trzeba pamiętać o jednym: biznes, jak każda inna grupa interesu w społeczeństwie obywatelskim, ma prawo się wypowiadać w sprawie proponowanych rozwiązań prawnych i administracyjnych, które wpływają na sposób jego działalności. To wręcz prawny i moralny obowiązek względem akcjonariuszy i pracowników firm. Pogląd, że biznes jest w jakimś sensie zły czy destrukcyjny dla racjonalnego procesu podejmowania decyzji i powinien jako taki zostać od szczegółów tworzenia polityki odsunięty, jest niebezpieczny i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta