Wysyłając pracowników do Kanady, możesz ich ubezpieczać w Polsce
Gdy delegujesz zatrudnionych do pracy w tym państwie, opłacasz składki w kraju. Warunek: okres ich pobytu nie przekroczy 60 miesięcy i mają potwierdzone formularze PL-CAN 01
Umowa z 2 kwietnia 2008 r. o zabezpieczeniu społecznym między Rzecząpospolitą Polską i Kanadą (DzU z 2009 r. nr 133, poz. 1095, dalej umowa) obowiązuje od 1 października br. Z tym dniem weszło też w życie porozumienie administracyjne z 2 kwietnia 2008 r. dotyczące jej stosowania (DzU z 2009 r. nr 133, poz. 1097).
Umowa zawiera przepisy rozstrzygające, w którym z państw (w Polsce czy w Kanadzie; dalej strony umowy) powinna być ubezpieczona dana osoba. Stanowi również podstawę prawną koordynacji systemów emerytalno-rentowych Polski i Kanady.
Kogo i kiedy dotyczy
Umowa obejmuje każdą osobę, która podlega lub podlegała ustawodawstwu jednej lub każdej ze stron oraz inne osoby, których prawa pochodzą od takiej osoby (art. 3 umowy). Ma więc zastosowanie nie tylko do osób posiadających obywatelstwo polskie lub kanadyjskie, ale również do obywateli państw trzecich, a także bezpaństwowców.
W odniesieniu do polskich świadczeń umowa obejmuje emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy, renty rodzinne, renty z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych oraz zasiłki pogrzebowe. W przypadku Kanady dotyczy świadczeń przysługujących na podstawie ustawy zabezpieczenia emerytalnego i ustanowionych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta