Odszkodowanie z podatkiem czy bez
I Czy każda kwota odszkodowania wypłacanego z ubezpieczeniowego funduszu kapitałowego wymaga podziału na część inwestycyjną (opodatkowaną) i część wypłacaną ze środków własnych ubezpieczyciela (wolną od podatku)?
Zdaniem organów podatkowych tak. Ich stanowisko poparł wojewódzki sąd administracyjny.
Zasadą jest, że kwoty otrzymane z tytułu ubezpieczeń majątkowych i osobowych są zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych (art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT).
Od tej reguły są wyjątki. Przykładowo w art. 21 ust. 1 pkt 4 lit. b ustawy o PIT, w celu zrównania prawnopodatkowych warunków inwestowania w fundusze inwestycyjne, ustawodawca przewidział konieczność opodatkowania dochodu osiąganego z tytułu inwestowania składki ubezpieczeniowej w związku z umową ubezpieczenia z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym (UFK).
W konsekwencji, w momencie wypłaty świadczenia ubezpieczeniowego z UFK, po stronie zakładu ubezpieczeń powstaje obowiązek obliczenia, pobrania i wpłacenia do urzędu skarbowego zryczałtowanego podatku dochodowego. Art. 15 ust. 24 ustawy o PIT definiuje ten dochód jako różnicę między wypłaconą kwotą świadczenia a sumą składek wpłaconych do zakładu ubezpieczeń, które zostały przekazane na fundusz kapitałowy.
Mimo że przepisy te w obecnym brzmieniu obowiązują od 2005 r. (a w formie niewiele się różniącej od przepisów obecnych obowiązują one od 2002 r.), w praktyce nadal nie jest jasne, jaki reżim opodatkowania należy stosować do poszczególnych świadczeń wypłacanych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta