Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie daj się zaskoczyć zmianami

12 listopada 2009 | Moje Pieniądze | kinga żelazek
Tomasz Korab, wiceprezes Opera TFI
źródło: Rzeczpospolita
Tomasz Korab, wiceprezes Opera TFI

Towarzystwa mogą dowolnie zmieniać politykę swoich funduszy. Możesz zatem stać się właścicielem ryzykownego funduszu akcji, choć wcześniej kupiłeś obligacyjny

Przekształcane są na ogół fundusze, które się nie sprawdziły i przyniosły słabe wyniki, ale również takie, które z powodu zmian w gospodarce nie rokują najlepiej na przyszłość.

– W marcu tego roku zmieniliśmy politykę naszego funduszu Investor Bułgaria i Rumunia FIZ; teraz nazywa się Investor CEE FIZ. Sytuacja gospodarcza w Bułgarii i Rumunii pogorszyła się, dlatego poszerzyliśmy możliwości inwestycyjne tego funduszu o inne kraje Europy Środkowej i Wschodniej – mówi Jan Mazurek, główny analityk Investors TFI.

Zmiana polityki jest też szybkim sposobem na stworzenie nowego produktu bez konieczności oczekiwania na zgodę KNF (jest potrzebna w przypadku uruchamiania nowego funduszu). Towarzystwa czerpią więc z takiej operacji same zyski. Natomiast klienci mogą czuć się wyprowadzeni w pole. Jeśli przeoczą informację o zmianie i nie umorzą jednostek danego funduszu, mogą stać się posiadaczami produktu o wyższym ryzyku. Przykładem jest ubiegłoroczne przekształcenie funduszu obligacji zagranicznych Millennium Subfundusz Konserwatywny na akcyjny Millennium Subfundusz BRIC (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny) czy zamiana funduszu obligacji UniMax Dłużne na akcyjny UniMax Zagranica. Produktem bardziej ryzykownym stał się również AIG Zrównoważony Światowy, który teraz nazywa się Amplico Surowcowy.

Jednak z reguły TFI starają się, aby nowa polityka...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8471

Spis treści
Zamów abonament