Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy od aportów do spółek osobowych trzeba zapłacić podatek

12 listopada 2009 | Dobra firma | PawełToński

Czy wniesienie aportu przez osobę fizyczną do spółki osobowej oznacza, że powstaje u niej przychód opodatkowany PIT? Organy podatkowe przyjęły ostatnio taką interpretację, ale jest ona co najmniej kontrowersyjna

Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą często uznają, że osiągnęła ona etap uzasadniający jej kontynuację w formie spółki osobowej (jawnej, partnerskiej, komandytowej, komandytowo-akcyjnej).

Pozwala to ograniczyć odpowiedzialność osobistą przedsiębiorcy (np. w przypadku spółki komandytowej) i jest metodą na dopuszczenie do interesu drugiego wspólnika z gotówką lub innym majątkiem. Nieraz przedsiębiorca od początku decyduje się działać w formie spółki osobowej, przekazując jej jedynie część swojego majątku.

Wszystkie te zdarzenia łączy jedno: osoba fizyczna wnosi wkład do spółki kontynuując lub rozpoczynając działalność gospodarczą w tej formie. Pojawia się przy tym pytanie: czy takie zasilenie spółki wiąże się z koniecznością zapłaty PIT?

Jeden podatnik

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej ustawa o PIT) nie uznają spółek osobowych za odrębnych podatników. Art. 5b ust. 2 wraz z art. 8 wprost wskazują, że przychody wspólnika z działalności gospodarczej prowadzonej przez spółkę osobową są – proporcjonalnie do posiadanego wkładu – jego przychodami z działalności gospodarczej. Logicznie zatem przeniesienie majątku „w ramach jednego podatnika” nie powinno wiązać się z żadnym obciążeniem z tytułu podatku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8471

Spis treści
Zamów abonament