Firmowe zadania możesz zlecić specjalistom spoza przedsiębiorstwa
Przedsiębiorcy coraz częściej zlecają wykonywanie poszczególnych zadań pracownikom firm zewnętrznych. Powierzenie zadań takim osobom nie może jednak nosić cech pracy tymczasowej
Pracodawcy chętnie sięgają po outsourcing jako metodę alternatywnego zatrudnienia pracowników. Może ona przybrać formę m.in. pracy tymczasowej lub zatrudnienia zewnętrznego.
Nie z agencji
Nie można jednak obu tych form mylić ze sobą. Koncepcję zatrudnienia zewnętrznego wymyślono po to, aby osiągnąć ten sam efekt, co przy pracy tymczasowej, czyli po prostu, aby korzystać z zewnętrznej siły roboczej. W tym przypadku jednak nie obowiązują ograniczenia płynące z ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych.
Zgodnie bowiem z jej przepisami pracownik tymczasowy może wykonywać określone zadania u jednego pracodawcy tylko przez okres 12 miesięcy w ciągu trzech lat. Co więcej, pracę tymczasową należy konsultować ze związkami zawodowymi i nie można korzystać z jej dobrodziejstw, jeżeli na pół roku wcześniej firma zwolniła swoich podwładnych, np. z powodu restrukturyzacji czy choćby reorganizacji stanowisk.
Zresztą definicja pracy tymczasowej zawarta we wspomnianej ustawie jest bardzo wąska. A zatem, jeżeli dane zadania nie mieszczą się w definicji pracy tymczasowej sformułowanej w ustawie, to aby je wykonywać, można korzystać z usług pracowników zewnętrznych, nie stosując wspomnianych przepisów.
Zatrudnienie zewnętrzne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta