Przy płatnościach PayPal też może pojawić się podatek
Coraz popularniejszy system płatności za pomocą kont internetowych oraz pieniądza elektronicznego wciąż budzi wątpliwości użytkowników co do ich skutków podatkowych
Przyjrzyjmy się obowiązującym przepisom przy założeniu, że użytkownikiem konta w systemie PayPal jest polski rezydent podatkowy.
Czy pieniądz elektroniczny jest przychodem
Zgodnie z art. 11 ustawy o PIT przychodami są co do zasady otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Definicja ta pokrywa się z definicją przychodów w art. 12 ustawy o CIT.
Zgodnie z postanowieniami umowy z użytkownikiem PayPal pieniądze elektroniczne emitowane w tym systemie pełnią funkcję środka płatniczego. Użytkownicy akceptują posługiwanie się taką jednostką płatniczą w celu regulowania swoich należności. Dlatego pieniądz elektroniczny należy uznać za tzw. wartość pieniężną w rozumieniu przepisów ustaw o PIT i o CIT. Zgodnie ze stanowiskiem przyjętym w nauce prawa podatkowego i prawa zobowiązań za wartość pieniężną uważa się takie aktywa/instrumenty finansowe, które nie są pieniądzem, ale mogą służyć do regulowania zobowiązań.
Aby aktywa finansowe, które nie są pieniądzem, ale wyrażają pewną wartość w pieniądzu, miały zdolność do umorzenia zobowiązania, musi na to wyrazić zgodę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta