Nie gramy na złotym
Alex Dibelius, dyrektor zarządzający Goldman Sachs o szansach na dalsze umocnienie polskiej waluty w rozmowie z Konradem Krasuskim i Jakubem Kuraszem
Rz: Polskiego ministra skarbu czeka dość trudny czas. Musi prywatyzować firmy z uwagi na problemy budżetu. Sądzi pan, że to dobry czas na sprzedaż majątku państwowego?
Istotnie, praca, jaką wykonuje minister Aleksander Grad, jest dosyć trudna. Każda próba prywatyzacji przy słabej koniunkturze nie jest prosta. Ale wierzę w to, że prywatyzacja rozwija gospodarkę. Rzeczywiście, w ostatnim okresie, z uwagi na stan rynków kapitałowych, niełatwo jest sprzedać akcje po cenie, jaką zakładało się osiągnąć. Niemniej, poprawa efektywności, jaka wystąpi w firmach dzięki ich sprywatyzowaniu, w dłuższym okresie przyniesie dobre wyniki. Procesy te nie powinny zostać zatrzymane. My byliśmy doradcą dla Polskiej Grupy Energetycznej. Zamknięcie oferty pokazało, że podjęliśmy z resortem skarbu dobrą decyzję, aby wpierw wstrzymać sprzedaż akcji, ale potem już z nią nie czekać. To była dobra decyzja.
Planowany na przyszły rok debiut PZU będzie też sukcesem?
To doskonała firma, która pod obecnym zarządem zrobiła duże postępy – szczególnie jeżeli chodzi o rozwiązanie konfliktu z Eureko. Jej debiut pozwoli zwiększyć płynność na warszawskiej giełdzie.
Koniunktura w Polsce zależy od sytuacji u sąsiadów. Dlatego wzrost PKB w 2010 r. nie będzie zbyt silny
A czy nadal waszym doradcą w Polsce jest były premier Kazimierz Marcinkiewicz? Czy pan Marcinkiewicz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta