Jest dyspozycyjność, nie ma podatku
Osoba odwożona z pracy do domu autem służbowym z kierowcą nie musi płacić za to daniny. Pod warunkiem że jest ministrem lub wiceministrem finansów
Wówczas takie podwózki zakwalifikowane są jako... przejazdy służbowe. Sam zaś wożony nie musi martwić się o to, że podległy mu fiskus upomni się o podatek dochodowy za wykorzystanie samochodu służbowego do celów prywatnych.
Prywatny użytek
W sierpniu 2009 r. Ministerstwo Finansów opublikowało założenia do pakietu ustaw podatkowych, które miały kompleksowo uregulować kwestię wykorzystania samochodów osobowych w działalności gospodarczej. Dotąd jednak przygotowywane zmiany nie ujrzały światła dziennego.
W ostatnich miesiącach podatnicy otrzymywali w tej kwestii różne interpretacje. Na początku organy podatkowe twierdziły, że przejazdy pracownika służbowym samochodem z domu do pracy i z powrotem stanowią dla pracownika nieodpłatne świadczenie, które zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podlega opodatkowaniu. Zgodnie zaś z art. 11 ust. 2-2b tej ustawy wartość pieniężną tego nieodpłatnego świadczenia należy ustalić na podstawie cen...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta