Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wycieczka w czasy prapradziadka ryby

27 listopada 2009 | Po godzinach | Antonina Rogala

Kto mi dał nogi? Podbój lądu przez kręgowce, Muzeum Ewolucji IP PAN, pl. Defilad 1 (wejście od ul. Świętokrzyskiej), bilety: 5 – 8 zł, czynne: wtorek – sobota w godz. 8 – 16, niedziela, godz. 10 – 14.30.

Diorama przedstawiająca dewońskie bagno z tiktaalikami, tablice poglądowe obrazujące zmiany w ewolucji szkieletów kręgowców, a także skamieniałości i rekonstrukcje rybopłaza Ichtiostegi – z takich elementów zbudowana jest nowa instalacja w Muzeum Paleontologii PAN. Jej otwarcie zbiegło się ze 150. rocznicą publikacji dzieła Karola Darwina „O powstawaniu gatunków”.

– Składające się na wystawę instalacje wyjaśnią widzom, skąd się wzięły nasze nogi i ręce, jak przebiegała ewolucja i jaką rolę odegrał w niej słynny tiktaalik – zdradza doc. dr hab. Marcin Machnicki z PAN. – To właśnie on był pierwszą rybą posiadającą cechy upodabniające ją do współczesnych czworonożnych płazów. Odnaleziona w 2006 roku w Kanadzie skamieniałość okazała się jednym z „brakujących ogniw” między rybami a czworonogami.

Na wyprawę w czasy prehistoryczne warto zabrać także najmłodszych członków rodziny. Ich uwagę na pewno przykują szkielety wielkich dinozaurów z Mongolii.

Brak okładki

Wydanie: 8484

Spis treści
Zamów abonament