Lepiej nie spieszyć się ze sprzedażą wykupionego auta
Przedsiębiorca, który wykupił auto osobowe po upływie okresu leasingu, powinien pół roku poczekać z jego sprzedażą. Inaczej będzie musiał naliczyć VAT
Przed zbyciem firmowego samochodu warto sprawdzić, czy od tej transakcji trzeba będzie odprowadzić VAT. Czasem wystarczy poczekać jeden dzień, aby skorzystać ze zwolnienia.
Rezygnacja z odliczenia nie pomoże
Problemem takim zajmowała się Izba Skarbowa w Poznaniu w interpretacji z 17 września 2009 r. (ILPP1/443-733/09-6/KG). Z pytaniem zwróciła się spółka z o.o. W czerwcu 2007 r. podpisała umowę leasingu operacyjnego samochodu osobowego. Zakończyła się ona w czerwcu 2009 r., kiedy to spółka wykupiła pojazd na podstawie faktury wystawionej przez leasingodawcę. Spółka zamierza szybko sprzedać samochód.
Chce więc wprowadzić auto do ewidencji środków trwałych w wartości brutto, rezygnując z odliczenia VAT, i naliczyć amortyzację w 100 proc. w miesiącu przyjęcia samochodu. Cena netto wynosi bowiem tylko 111,48 zł (VAT 24,53 zł).
Spółka wyjaśniła, że pojazd służy do wykonywania czynności opodatkowanych i co do zasady przysługuje jej prawo do obniżenia VAT należnego o kwotę podatku naliczonego. Zamierza jednak z tego zrezygnować, aby sprzedaż auta była zwolniona od VAT.
Zdaniem wnioskodawcy w okresie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta