Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Podwładny, który pił, nie powinien przychodzić do firmy

27 listopada 2009 | Gazeta prawa i podatków | Piotr Rola

Jedną z podstawowych powinności pracownika jest należyte wykonywanie swojej pracy. Podwładny pojawiający się w firmie powinien być w pełni sprawny i wydajny. Gdy przychodzi pod wpływem alkoholu, narusza obowiązki

Pracodawca może w stosunku do pojawiającego się w pracy nietrzeźwego pracownika zastosować kary porządkowe, o których mowa w art. 108 kodeksu pracy.

Kara taka nie może być jednak zastosowana po upływie dwóch tygodni od powzięcia wiadomości o naruszeniu obowiązku pracowniczego i po upływie trzech miesięcy od dopuszczenia się tego naruszenia.

Pracodawca może też zgodnie z art. 52 § 1 ust. 1 kodeksu pracy rozwiązać stosunek pracy bez wypowiedzenia z winy pracownika. Pojawienie się bowiem w zakładzie pod wpływem alkoholu lub spożywanie go w pracy stanowi ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych. Tymczasem nawet jednorazowa nietrzeźwość zatrudnionego może być uznana za ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych.

Uznał tak SN w wyroku z 14 stycznia 1976 r., (I PR 158/75). Samo oświadczenie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8484

Spis treści
Zamów abonament