Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Trudne życie mediów polonijnych

27 listopada 2009 | Bezkresy Rzeczypospolitej | Piotr Kościński

Gdy blisko 20 lat temu mieszkałem przez dziewięć miesięcy w Oakland koło San Francisco, pisywałem do polonijnego tygodnika ukazującego się w Chicago.

Za artykuły dostawałem honorarium w postaci czeku. Czek niosłem do banku, a tydzień później odsyłano mi go pocztą z adnotacją „bez pokrycia”. Dzwoniłem do Chicago i dostawałem kolejny czek – i tym razem pieniądze były.

Jak się okazało, bank sięgał po pieniądze w Chicago, gdy te już z redakcyjnego konta wypłynęły, pobrane przez miejscowych autorów. Natomiast dwa tygodnie później na koncie tygodnika pojawiały się jakieś kwoty, wpłacone przez ogłoszeniodawców. Tak działało – i działa – wiele mediów polonijnych w USA. Przeżywały i wciąż trwają z wielkim trudem, dzięki zaangażowaniu dziennikarzy i czytelników.

Od „Orła Polskiego”...

Media polonijne w USA rozwijały się wraz z kolejnymi falami polskiej imigracji, poczynając od drugiej połowy XIX w. Pierwszą polską inicjatywą wydawniczą w USA było, jak pisał znany prasoznawca prof. Andrzej Paczkowski, pismo „Poland Historical, Monumental and Picturesque”, wydawane przez Pawła Sobolewskiego i Eustachego Wyszyńskiego w 1842 r. w Nowym Jorku. Przetrwało...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8484

Spis treści
Zamów abonament