Zawsze pamiętaj o zamieszczeniu pouczenia w wypowiedzeniu zmieniającym
Jeżeli pracodawca chce dokonać zmiany warunków pracy lub płacy, niekorzystnych dla pracownika, który nie wyraża na nie zgody, to musi posłużyć się wypowiedzeniem zmieniającym. Jego zastosowanie wymaga zachowania licznych warunków formalnych
Wypowiedzenie warunków pracy lub płacy następuje wówczas, gdy pracodawca proponuje pracownikowi na piśmie nowe warunki pracy lub płacy.
Wskazuje na to wprost art. 42 § 2 kodeksu pracy. Orzecznictwo sądowe precyzuje ponadto, że z wypowiedzeniem zmieniającym mamy do czynienia wtedy, gdy pracodawca wypowiada dotychczasowe warunki pracy lub płacy i zarazem proponuje w to miejsce nowe warunki.
Tak też wskazywał Sąd Najwyższy w wyroku z 7 I 1997 r. (I PKN 51/96). Zatem wypowiedzenie zmieniające powinno zawierać wskazanie, jakie warunki pracy lub płacy ulegną zmianie po upływie okresu wypowiedzenia i co pracodawca proponuje w ich miejsce.
Milcząca zgoda
W treści wypowiedzenia zmieniającego pracodawca powinien też pouczyć pracownika, że jeżeli przed upływem połowy okresu wypowiedzenia nie złoży oświadczenia o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków, uważa się, że wyraził...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta