Najczęściej zadawane przez czytelników pytania
Jeżeli przekształcę prawo własnościowe we własność, to jakie będę miał z tego korzyści?
Podstawowa korzyść jest taka, że czytelnik przestanie być posiadaczem ograniczonego prawa rzeczowego, jakim jest własnościowe prawo, i stanie się właścicielem mieszkania. Będzie przysługiwał mu udział w nieruchomości wspólnej, w tym w gruncie, na którym stoi budynek, a jego lokal będzie miał księgę wieczystą. Sam też zacznie opłacać podatek od nieruchomości (jeżeli będzie miał udział we własności gruntu) albo opłatę za użytkowanie wieczyste (jeżeli będzie współużytkownikiem). Prawo własnościowe jest oderwane od gruntu. Nie musi mieć księgi wieczystej, a sprawami fiskalnymi zajmuje się spółdzielnia. Oba rodzaje praw (własnościowe i własność) można sprzedać i osiągają takie same ceny na rynku. I jedno, i drugie można też odziedziczyć, a komornik przeprowadzi z nich egzekucję, gdy popadniemy w długi.
Jest jeszcze jedna istotna różnica. Pojawia się ona w postępowaniach administracyjnych np. o wydanie pozwolenia na budowę. Jeżeli np. obok bloku spółdzielczego będzie powstawał wieżowiec, który ewidentnie zabiera światło słoneczne, to posiadacz własnościowego prawa nie będzie stroną w postępowaniu o wydanie pozwolenia na budowę tego wieżowca, a właściciel – tak. Oznacza to, że ten pierwszy nie będzie mógł zgłosić...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta