Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wypadek także w drodze do firmy

08 grudnia 2009 | Gazeta prawa i podatków | Izabela Rakowska-Boroń

Pracownik dojeżdża do pracy własnym samochodem. W czasie jazdy stwierdził usterkę techniczną uniemożliwiającą poruszanie się pojazdu. Po odholowaniu go na najbliższy parking (znajdujący się na terenie innego zakładu pracy) przystąpił do usuwania usterki. W trakcie naprawy został potrącony przez inny pojazd na parkingu. Czy to zdarzenie można uznać za wypadek w drodze do pracy?

Tak. Pracownicy dojeżdżający do pracy samodzielnie dokonują doboru środka transportu. Nie ma przeszkód, aby przejazd odbywał się własnym autem. Na ten temat wypowiadał się także Sąd Najwyższy.

W wyroku z 22 stycznia 1998 r. (II UKN 462/97) wskazał, że pracownik odbywający drogę do pracy lub z pracy własnym samochodem nie przerywa tej drogi, jeśli usuwa usterkę pojazdu. Jeśli w trakcie tej czynności ulega wypadkowi, to zdarzenie takie należy zakwalifikować jako wypadek w drodze do lub z pracy – niezależnie od tego, do kogo należał teren, na którym ono nastąpiło.

Podstawa prawna:

– ustawa z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (tekst jedn. DzU z 2009 r. nr 167, poz. 1322).

Brak okładki

Wydanie: 8493

Spis treści
Zamów abonament