Archipelag idzie na dno
Największe przedsięwzięcie inżynieryjne nie powiodło się. Sztuczny archipelag w Dubaju tonie
W ostatniej dekadzie bogactwo arabskiego świata przekłada się na swoiste popisy techniczne. Na Półwyspie Arabskim powstają sztucznie naśnieżane stoki narciarskie, gigantyczne aquaparki, tory wyścigowe. Już w tym roku, 10 stycznia, dokonano w Dubaju oficjalnego otwarcia Burj Khalifa, najwyższego budynku świata (828 m), który zdetronizował Tajpej 101 (Tajwan, 509 m).
Lecz Dubaj, jeden z emiratów tworzących Zjednoczone Emiraty Arabskie nad Zatoką Perską, zamierzał zdobyć palmę pierwszeństwa w dziedzinie ekscentrycznych projektów architektonicznych także na morzu.
U jego wybrzeży powstały trzy sztuczne wyspy w kształcie palm – Palm Islands. Ale to tylko wstęp do projektu, który miał być popisem gospodarczej potęgi i wstrząsnąć światem (banki pożyczyły Zjednoczonym Emiratom Arabskim na te piramidalne projekty 123 miliardy dolarów)....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta