Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Potącenie wzajemnych wierzytelności to tylko sposób zapłaty

15 lutego 2010 | Dobra firma | Anita Bardońska

Kompensata to nic innego jak sposób wygaśnięcia zobowiązania. VAT od wzajemnych transakcji powinien więc być rozliczony na ogólnych zasadach, tak jakby kontrahenci dokonali zapłaty w formie pieniężnej

Jeśli przedsiębiorcy zawierają wzajemną transakcję sprzedaży i zakupu, u każdego z nich powstają jednocześnie należności i zobowiązania. Aby uprościć rozliczenia, często decydują się na zapłatę poprzez potrącenie wzajemnych wierzytelności (tzw. kompensatę). Mogą być jednak wątpliwości, jakie to ma skutki w VAT.

Zapłata poprzez potrącenie wzajemnych wierzytelności nie została wprost uregulowana w ustawie o VAT.

Można jednak znaleźć uregulowania dotyczące jej skutków w innych przepisach podatkowych, w tym ustawach o podatku dochodowym. Wskazano w nich m.in., że pod pojęciem „zapłata” rozumie się „wykonanie zobowiązania w jakiejkolwiek formie, w tym poprzez (…) potrącenie”.

Kompensata to zapłata

Jeśli przyjąć zatem, że kompensata jest w rzeczywistości zapłatą, to analizując konkretną transakcję zawieraną między przedsiębiorcami, z których przynajmniej jeden jest podatnikiem VAT, należałoby odnieść się do odpowiednich przepisów ustawy o VAT dotyczących zapłaty.

Podatnik VAT dokonujący kompensaty z jednej strony otrzyma należność, z tytułu której powinien wykazać obowiązek podatkowy, natomiast z drugiej – wykona swoje zobowiązanie.

Organy podatkowe również wyrażają pogląd, że kompensata jest sposobem zapłaty w świetle ustawy o VAT.

Przykładowo w postanowieniu Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście z 13...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8549

Spis treści
Zamów abonament