Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak liczyć podatek od powierzchni wspólnych

15 lutego 2010 | Dobra firma | Katarzyna Krawiec

Opodatkowanie powierzchni wspólnych centrum handlowego ustala się według proporcji powierzchni lokalu do powierzchni użytkowej całego budynku, a nie tylko do części niebędących współwłasnością

Potwierdził to NSA w orzeczeniu z 13 stycznia 2010 r. (II FSK 750/09).

Spółka ustanowiła współwłasność budynku centrum handlowego, w którym następnie współwłaściciele wydzielili odrębne własności lokali.

Spółka jest właścicielem lokali i współwłaścicielem w odpowiedniej części ułamkowej niewyodrębnionych powierzchni przeznaczonych do wspólnego korzystania.

Zwróciła się do organu podatkowego o potwierdzenie, że jej udział w powierzchni wspólnej budynku powinien być obliczony, zgodnie z treścią art. 3 ust. 5 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, według proporcji, w jakiej powierzchnia wszystkich lokali spółki pozostaje w powierzchni użytkowej całego budynku.

Organ uznał, że stanowisko spółki nie jest właściwe i że obowiązek podatkowy ciąży na właścicielach lokali w zakresie wynikającym ze stosunku powierzchni użytkowej lokalu do powierzchni użytkowej budynku niestanowiącej przedmiotu współwłasności.

Zdaniem organu interpretacja...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8549

Spis treści
Zamów abonament