Sprzedaż nieruchomości czy przedsiębiorstwa
Czy sprzedaż budynku z najemcami jest sprzedażą zorganizowanej części przedsiębiorstwa? Nieraz trudno to jednoznacznie rozstrzygnąć i w efekcie taka transakcja niesie ryzyko podatkowe
Coraz częstszą praktyką jest zbycie nieruchomości wraz z przejściem na nabywcę praw i obowiązków wynikających z zawartych przez sprzedającego umów najmu lokali w tej nieruchomości.
Niejednokrotnie przy tego typu transakcjach dochodzi również do odpłatnego przeniesienia rzeczy ruchomych związanych bezpośrednio z nieruchomością oraz innych praw i obowiązków dotyczących przedmiotu sprzedaży.
I tu mogą pojawić się wątpliwości, co faktycznie z punktu widzenia prawa podatkowego jest przedmiotem sprzedaży.
Różne transakcje i skutki
Kwestia jest o tyle istotna, że zupełnie inaczej dla celów rozliczenia podatkowego traktowane są transakcje zbycia nieruchomości, praw czy rzeczy ruchomych rozpatrywanych jako odrębne przedmioty sprzedaży (np. sprzedaż samej nieruchomości, gdzie następuje rozwiązanie dotychczasowych umów najmu), inaczej zaś sprzedaż ogółu rzeczy i praw związanych z nieruchomością, czyli de facto zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
W pierwszym przypadku zasadniczo transakcje dokonywane pomiędzy przedsiębiorcami podlegają przepisom ustawy o VAT, w drugim – przepisom ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC).
Niewłaściwe zakwalifikowanie takiej transakcji powoduje ryzyko nie tylko po...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta