Przepisy o niedostatecznej kapitalizacji mogą być niezgodne z konstytucją
Sposób liczenia odsetek wyłączonych z kosztów podatkowych od lat budzi wątpliwości. Jest to skutek niefortunnego sformułowania przepisów dotyczących cienkiej kapitalizacji, które można odczytać w różny sposób
Ustawa o CIT ogranicza możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odsetek od pożyczek udzielonych przez spółkę będącą właścicielem dłużnika lub jego spółkę siostrę.
To ograniczenie, określane potocznie mianem niedostatecznej/cienkiej kapitalizacji, opiera się na przepisie obowiązującym już od wielu lat.
Problemy z interpretacją
Niestety, jego brzmienie budzi wątpliwości co do metody kalkulacji tej części odsetek, która nie może być kosztem. Co więcej niektóre próby literalnego odczytania, przedstawione poniżej, wydają się prowadzić do wniosku, że w praktyce nie jest możliwe zaistnienie sytuacji, w której wystąpi ograniczenie odliczalności odsetek.
Jest też możliwość przyjęcia interpretacji przepisu najbardziej odpowiadającej jego dosłownemu brzmieniu, prowadzącej jednak do wniosku, że część tej regulacji jest kompletnie bezużyteczna. To wydaje się oczywiście sprzeczne z podstawową zasadą racjonalnego ustawodawcy.
Istnieją także inne sposoby odczytywania wskazanego przepisu, preferowane przez organy podatkowe i uznane za prawidłowe przez część doktryny. Te ostatnie bardziej jednak odpowiadają pewnej przyjętej wizji samej instytucji niedostatecznej kapitalizacji niż zawartym w przepisie sformułowaniom i dosłownemu brzmieniu.
Czy istnienie takiego przepisu w prawie podatkowym, którego ingerencyjny...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta