Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pojednanie jest możliwe

15 lutego 2010 | Publicystyka, Opinie | Ewa K. Czaczkowska
autor zdjęcia: Rafał Guz
źródło: Fotorzepa

Nie do Kościoła należy rozliczanie historii, rewizja podręczników, ustalanie odpowiedzialności prawnej i politycznej za zbrodnie przeszłości. To materia dla historyków i polityków – pisze publicystka „Rzeczpospolitej”

Nie podzielam pesymizmu Tomasza Terlikowskiego w sprawie wspólnego oświadczenia Kościoła w Polsce i Cerkwi rosyjskiej. Nieporozumienia jeśli powstaną, to nie tam, gdzie wskazuje.

Nie historia, ale prozelityzm

W tekście „Bez nadziei na pojednanie” Terlikowski z jednej strony niepokoi się, że Kościół katolicki w Polsce i Cerkiew prawosławna w Rosji, które rozpoczęły rozmowy na temat aktu pojednania, zostaną wykorzystane przez polityków do realizacji ich partykularnych interesów. Z drugiej strony widać, że chciałby właśnie wykorzystać je w takich celach, skoro od hierarchów obu Kościołów w duchowym akcie pojednania wymaga załatwienia spraw, które do niego nie należą. Pisze, że pojednanie Kościołów nie zastąpi pojednania narodowego, a jednocześnie chciałby, aby tak się stało.

To jednak nie do Kościoła należy rozliczanie historii, rewizja podręczników, ustalanie odpowiedzialności prawnej i politycznej za zbrodnie przeszłości. To materia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8549

Spis treści
Zamów abonament