Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak leczyć szkolną dżumę

15 lutego 2010 | Publicystyka, Opinie | Łukasz Michalski
Łukasz Michalski
źródło: Rzeczpospolita
Łukasz Michalski

Jeśli negatywna ocena z zachowania nie będzie blokować promocji do następnej klasy, szkoły stracą ostatni realny instrument nacisku na uczniów rażąco łamiących obowiązujące zasady – pisze historyk i nauczyciel

Pani minister Katarzyna Hall ogłosiła, że od maja tego roku negatywna ocena z zachowania nie będzie już blokować promocji do następnej klasy. Dotychczas rady pedagogiczne mogły zatrzymać ucznia w tej samej klasie po drugiej z rzędu ocenie nagannej na koniec roku, a po trzeciej zostawało się na drugi rok automatycznie. Na to oburzył się wiceprzewodniczący sejmowej komisji oświatowej i były wiceminister edukacji narodowej z PiS Sławomir Kłosowski, wieszcząc „powrót agresji w szkołach” i postulując, dla odmiany, wprowadzenie obligatoryjnego zostawiania na drugi rok już po pierwszej rocznej ocenie nagannej.

W głowach urzędników

Większość mediów o nowym projekcie MEN skrótowo poinformowała, niektóre temat przemilczały, gdzieniegdzie pojawiły się nawet zdawkowe komentarze, a to że „tak, słusznie i naukowo!”, lub też na odwyrtkę: „nie, degrengolada i rozwydrzenie!”, i cała sprawa wyparowała z tzw. przestrzeni publicznego zainteresowania mniej więcej po trzech dniach.

Bardzo to smutne, bo pomijając już drobiazg w postaci tego, że jeśli planowane zmiany wejdą w życie, wówczas po raz pierwszy od czasów Komisji nad Edukacją Młodzi Szlacheckiej Dozór Mającej, powszechnie znanej pod skróconym mianem Komisji Edukacji Narodowej, w polskim systemie szkolnym zachowanie ucznia przestanie być kategorią istotną dla jego ewentualnych sukcesów lub...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8549

Spis treści
Zamów abonament