Nie tylko auto może stanowić zabezpieczenie
Zastaw rejestrowy kojarzy się głównie z pojazdami kupionymi w bankach na kredyt. Niesłusznie, bo jego przedmiotem mogą być także inne rzeczy i prawa
Przedsiębiorcy muszą pamiętać o tym, że zastaw rejestrowy może być stosowany w wielu różnych sytuacjach. Dla firm to zła wiadomość o tyle, że po ich stronie rodzi obowiązek dochowania należytej staranności i dokładnego sprawdzania w rejestrze zastawów przed zawarciem wielu transakcji.
Plusem tej sytuacji jest to, że firma ma dużo możliwości (czasem bardzo nietypowych) zastawienia swojego majątku, aby zdobyć dodatkowe środki na inwestycje albo spłatę już istniejących zobowiązań.
Tym bardziej że zgodnie z przepisami zastaw taki może być zabezpieczeniem nie tylko dla np. kredytu w złotych, ale także wierzytelności pieniężnych wyrażonych w walutach obcych (euro, funty brytyjskie, franki szwajcarskie, dolary itp.).
Wszystkie te kwestie reguluje ustawa o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów (DzU z 2009 r. nr 67, poz. 569 ze zm.).
Trzeba sprawdzić, co się kupuje
Ostrożne podejście przedsiębiorców jest wymagane m.in. dlatego, że z reguły w firmie korzystającej z zastawu rejestrowego pozostają w posiadaniu rzeczy nim obciążone, a także papiery wartościowe i inne dokumenty dotyczące praw obciążonych zastawem.
O ile zarejestrowane pojazdy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta