Dotacja nie wpływa na prawo do odliczenia VAT
Podatnicy nadal nie wiedzą, jak rozliczać otrzymane dotacje, o czym świadczy ilość wydawanych interpretacji podatkowych
Nie jest np. jasne, jak należy rozumieć sformułowanie dotyczące wpływu dotacji na cenę, od którego ustawa o VAT uzależnia opodatkowanie dotacji w ogóle.
Zgodnie bowiem z art. 29 ustawy obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika.
Występują oczywiście sytuacje, w których wątpliwości nie ma, np. gdy celem wypłacającego jest, aby nabywca danego, konkretnego towaru czy usługi zapłacił efektywnie niższą cenę (np. dopłata dla firmy szkoleniowej w kwocie X do każdego organizowanego szkolenia, w efekcie której uczestnicy płacą niższą o kwotę X cenę).
Jak postąpić, gdy związek z ceną jest mniej wyraźny?
Można zasadnie argumentować, że każda dotacja musi w pewien sposób wpłynąć na ceny produktów czy usług świadczących przez podatnika. Warto wspomnieć, że uregulowania unijne (dyrektywa 112 VAT) posługują się innym sformułowaniem – mówią o subwencjach związanych bezpośrednio z ceną danej dostawy lub świadczenia.
Nie zawsze jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta