Metka metce bywa nierówna
Liczy się nie tylko torebka czy pudełko, w którym bezpośrednio znajduje się towar. Także folia, worek czy paleta służące jako opakowania zbiorcze czy transportowe
Zbliża się czas rozliczeń z opłaty produktowej i wielu przedsiębiorców ma wątpliwości, co trzeba rozliczyć jako opakowanie, a co można pominąć bez narażenia się sprawdzającym prawidłowość rozliczeń kontrolerom.
Ustalając, z czego będziemy się rozliczać, trzeba przede wszystkim wziąć pod uwagę definicję z ustawy o opakowaniach i odpadach opakowaniowych (DzU z 2001 r. nr 63, poz. 638 ze zm.).
Chodzi o wprowadzone do obrotu wyroby wykonane z jakichkolwiek materiałów, przeznaczone do przechowywania, ochrony, przewozu, dostarczania lub prezentacji wszelkich produktów, a także części opakowań i elementy pomocnicze połączone z opakowaniami i przeznaczone do tego samego celu co dane opakowanie.
Jak dzielimy
Opakowania dzielimy na trzy grupy. Pierwsza – to jednostkowe. Służą one do przekazywania produktu użytkownikowi w miejscu zakupu. Warto też wiedzieć, że za takie uznawane są także naczynia jednorazowego użytku sprzedawane z żywnością przeznaczoną bezpośrednio do konsumpcji.
Druga grupa to opakowania zbiorcze, czyli różnego rodzaju pudła, zgrzewki, worki zawierające kilka lub więcej opakowań jednostkowych. Nie ma przy tym znaczenia, czy zostaną one przekazane użytkownikowi, czy też służą tylko do wprowadzenia produktów do sklepów. Ważne jest to, że opakowanie zbiorcze można zdjąć z produktu bez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta