Łatwiej zostać posłem niż wójtem czy radnym
Aby zostać wójtem, trzeba posiadać polskie obywatelstwo i mieć odpowiedni wiek. Oczywiście należy również posiadać czynne prawo wyborcze. Nie trzeba natomiast być stałym mieszkańcem gminy, w której się kandyduje
O tym, kto może kandydować na stanowisko organu wykonawczego gminy, rozstrzygają przepisy ustawy z 20 czerwca 2001 r. o bezpośrednim wyborze wójta, burmistrza, prezydenta miasta (DzU nr 113, poz. 984 ze zm.).
Zgodnie z brzmieniem art. 3 ust. 2 tej ustawy prawo wybieralności [na stanowisko wójta - mc] (bierne prawo wyborcze) ma każdy obywatel polski posiadający prawo wybieralności do rady gminy, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 25 lat, z tym że kandydat nie musi stale zamieszkiwać na obszarze gminy, w której kandyduje.
Jak wynika z przepisów ustawy z 16 lipca 1998 r. – Ordynacja wyborcza do rad gmin, powiatów i sejmików województw (tekst jedn. DzU z 2003 r. nr 159, poz. 1547 ze zm.), bierne prawo wyborcze przysługuje temu, komu przysługuje prawo czynne (możliwość głosowania).
Tego ostatniego nie mają przede wszystkim osoby pozbawione praw publicznych orzeczeniem sądu, pozbawione praw wyborczych orzeczeniem Trybunału Stanu, jak również osoby ubezwłasnowolnione prawomocnym orzeczeniem sądowym.
Ponadto, jak wynika z art. 7 ust. 2 ordynacji wyborczej, zakaz kandydowania obejmuje również osoby karane za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego, jak również takie, wobec których...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta